Committees

 

KENDRIYA VIDYALAYA, AFS, THANE
COMMITTEES FOR ACADEMIC YEAR 2017-18 (W E F 01-04-2017)
 
SL. NO. NAME OF COMMITTEE I - SHIFT II - SHIFT
INCHARGE & MEMBERS INCHARGE & MEMBERS
1 Academic Planning & Implementation of KVS Directives for academic progress Mr. V Pardhasaradhi I/C Mr. V R Kattimani I/C
    1. Mrs. Sunita Tripathy  
    2. All Faculty Convenors  
       
2 Time Table Mr. K Chandra Babu I/C Mr. V R Kattimani
    1. Mr. D K Das 1. Mrs. Uma S Godkhindi
    2. Mrs. Roselind Joseph 2. Mrs. Meena Adukia
    Mrs. Rema Devi   I/C (Primary) 3. Mrs. Kavita Deodhar
    1. Mrs. Dipti Manisha Kullu  
       
3 Admissions Mr. V. Pardha Saradhi I/C Mr. V R Kattimani I/C
    Mrs. Sreelekha P (Secondary) 1. Mr. Prithviraj Singh
    Mrs. Sunitha Tripathy I/C (Primary) 2. Mr. Manoj Kumar Pal
    1. Mrs. Dhanwanti Sharma 3. Ms. Monika
    2. Mrs. Janki Bhatt 4. Mrs. Deepa Singh
    3. Mrs. Vandana Sonawane  
    4. Mrs. Geeta Asrani  
       
4 Examinations (Internal) Mrs. K T Beena I/C Mr. VR Kattimani (Coordinator)
    1. Mr. Prem Prakash Singh 1. Mrs. Uma S Godkhindi (Secondary) I/C
    2. Mrs. Amita Chaturvedi 2. Mrs. Alpana Kaushik
    3. Mrs. Rita Khanna  
    Mrs. Sunita Tripathy I/C (Primary)  
    1. Mrs. Ranjana Deshpande 1. Mr. Manoj Kumar Pal (Primary) I/C
    2. Mrs. Mugdha Godse 2. Mrs. Deepa Singh
       
5 Examinations (External) Mr. Prem Prakash Singh  I/C  
    1. Mrs. Swati Bhatia Mrs. Meena Adukia 
    2. Mrs. Ranjana Deshpande  
       
6 CBSE/PSA/ASL/Evidences Mrs. Amrita Gulia I/C  
    1. Mrs. Swati Bhatia Mrs. Uma S Godkhindi
    2. Mr. Sandeep Gautam  
       
7 JEE/NEET/KVS/NVS Mr. V. Pardha Saradhi I/C Mr. V R Kattimani
    1. Mrs. Amrita Gulia 1. Mr. Manoj Kumar
       
8 C C A Mr. R.K. Shukla (Coordinator for Sec. Section) Mrs. Alpana Kaushik (Coordinator for Sec.Section)
    1. Mr. K Chandra Babu (Associate Coordinator for Sec. Section) 1. Mrs. Meena Adukia
    2. Mrs. Rita Khanna  
    Mrs. Aruna Naik (Coordinator for Pri. Section) Mrs. Kavita Deodhar (Coordinator for Pri.Section)
    1. Mr 1
       
9 Website Mr. V Pardhasaradhi  I/C  
    1. Mrs. Sreelekha P (English Version) Mrs. Deepa Singh (English & Hindi Version)
    2. Mr. R K Shukla (Hindi Version)  
    3. Mrs. Amita Chaturvedi (Hindi Version)  
       
10 E-Content Mrs. Amrita Gulia  
  Auto-Desk Mrs. Rita Khanna I/C Mrs. Jharna Deb I/C
      1. Mrs. Alpana Kaushik
  Shala Darpan Mrs. Sreelekha P (Coordinator)  
    1. Mr. V Pardhasaradhi 1. Mr. Manoj Kumar Pal
    2. Mr 2. Mr
  UDISE Mrs. Mugdha Godse  
    Mrs. Aruna Naik  
       
11 PA System /Photography Mr. Prem Prakash Singh  I/C Mrs. Jharna Deb I/C
    1. Mr. R K Shukla  
    2. Mr. Navin C Mistry 1. Mr. Prithviraj Singh
       
12 News Letter & Recording of Events & Minutes of Meetings & DO Letters Mr. R K Shukla (Record of Events & Staff Meeting Minutes) Mr. V R Kattimani (Record of Events & Staff Meeting Minutes)
    Mrs. M Kankana (DO Letters & News Letter) Mrs. Alpana Kaushik (DO Letters & News Letter)
       
13 Printing/Issue/Collection of Attendance Register/Student's Diary/Teacher's Activity Book/Teacher's Daily Diary/ School Magazine Mr. V. Pardhasaradhi I/C Mr. V R Kattimani I/C
    Mr. K Chandra Babu Mrs. Meena Adukia
    Mrs. Sunita Tripathy  
       
14 School Magazine Material Collection Mr. R.K. Shukla I/C Mr. V R Kattimani I/C
    1. Mr. S L Pandey 1. Mrs. Alpana Kaushik
    2. Mrs. Sunita Tripathy 2. Mrs. Meena Adukia
       
       
       
15 Furniture Mr. Deelip U Sonale I/C Mr. Prithviraj Singh I/C
    1. Mr. S L Pandey  1. Mrs. Kavita Deodhar
    2. Mrs. Vanda Sonavane 2. Mrs. Deepa Singh
    3. Mrs. Mugdha Godse  
       
16 Purchase Mr. V Pardhasaradhi  I/C Mr. V R Kattimani I/C
    1. Mr. K. Chandra Babu 1. Mrs. Uma Godkhindi
    2. Mr. R K Shukla 2
    3. Mr. Sandeep Gautam  
    4. Mrs. Ranjana Deshpande I/C (Primary)  
       
       
17 Excursions/Picnics Mr. K Chandra Babu I/C (Sec. & Sr.Sec. Section) Mrs. Uma S Godkhindi I/C (Sec. Section)
    1. Mr. D K Das Mr. Manoj Kumar (Pri. Section)
    2. Mr. G B Pawar  
    Mrs. Sunita Tripathy (Primary)  
    1. Mrs. Aruna Naik  
    2  
       
18 Scouts & Guides Mr. D.K. Das  I/C Scouts & Guides Dr. (Mrs) Alpana Kaushik I/C Scouts & Guides
    Members: Members:
    1. Mr. Chandra Babu  1. Mr. Prithviraj Singh (Scouts)
    2. Mr. Sandeep Gautam (Scouts) 2. Mrs. Kiran Raja (Guides)
    3. Mrs. Roselind Joseph (Guides) 3. Mrs. Kavita Deodhar
    4. Mrs. M Kankana  
  Cubs & Bulbuls Mrs. Aruna Naik I/C Cubs Mr. Manoj Kumar Pal I/C Cubs
    Mrs. Vandana Sonavane I/C Bulbuls Ms. Monika  I/C Bulbuls
    Class Teachers of III, IV, V & All Associates Class Teachers of III, IV, V & All Associates
       
19 CS-54 Mr. Sandeep Gautam  I/C Mrs. Kavita Deodhar
       
20 Income Tax (Calculation & Issuance of Form 16, submission of E-TDS) & Professional Tax Mr. Sandeep Gautam  I/C Mrs. Deepa Singh I/C
       
21 Discipline (includes allocation of duties for Students' Council, Maintenance of discipline & Tackling Disciplinary issues) Mrs. Amrita Gulia (Coordinator) Mr. V R Kattimani (Coordinator)
    1. Mr. G B Pawar I/C 1. Mrs. Kiran Raja I/C
    2. Mr. K. Chandra Babu 2. Mr
    3. Mrs. K T Beena 3. All Class Teachers
    4. Mrs. Sunitha Tripathy  
    5. Mrs. Dhanwanti Sharma  
    6. All Class Teachers  
       
22 Raj Bhasha Samiti Mr. R.K. Shukla  I/C Mr. V R Kattimani I/C
    1. Mrs. Amita Chaturvedi 1. TGT Hin
    2. Mr. S.L. Pandey 2. Mr. Manoj Kumar Pal
    2. All Hindi Teachers 3. All Hindi Teachers
       
23 Grievances Cell (Students) Mr. G B Pawar Mrs. Kiran Raja
  Grievances Cell (Teachers) Mrs. Amrita Gulia Mr. V R Kattimani
       
24 RTI Mr. K Chandra Babu  I/C Mrs. Meena Adukia I/C
    1. Mrs. Amrita Gulia 1. Mrs. Kavita Deodhar
       
25 Condemnation Mr. V Pardhasaradhi I/C Mr. V R Kattimani I/C
    1. Mrs. Amrita Gulia 1. Ms. Rubi  Yadav
       
26 Library Mrs. Kshema Sawant I/C Mrs. Meena Adukia I/C
    1. Mrs. Rita Khanna 1. Mrs. Uma S Godkhindi
    2. Mrs. M. Kankana 2. Mrs. Kiran Raja
    3. Mr. S L Pandey  
    4. Mrs. Sunita Tripathy I/C   
    5. Mrs. Mugdha Godse  
    6. Mrs. Ranjana Deshpande  
       
27 Teaching Aids Mrs. M Kankana  
  Junior Science Lab  Ms. Ashawari  
  AV Aids Mr. Prem Prakash Singh  
       
28 Resource Room (1 Floor) Mrs. Geeta Asrani  I/C Mrs. Kavita Deodhar
    1. Mrs. Dipti Manisha Kullu  
       
29 Olympiads/Exhibitions Mrs. Amrita Gulia (Social Science Exhibition/Youth Parliament/Olympiad) Mr. V R Kattimani
    Mrs. Swati Bhatia (Science Exhibition & Olympiad) TGT (Bio)
    Mr. K. Chandra Babu (Maths) Mrs. Uma S Godkhindi (Maths)
    Mrs. P Sreelekha (Cyber) Mrs. Kavita Deodhar (Cyber)
    Mrs. K T Beena (English) Ms. Ribi Yadav (English)
    Mrs. M. Kankana (Youth Parliament) TGT SST (Youth Parliament)
       
30 Computers Mrs. Sreelekha P  I/C  
    Mr. V Pardhasaradhi Mrs. Kavita Deodhar  (Lab-4)
    Mrs. Amita Chaturvedi  (Lab-3)  
       
31 First Aid Mr. G B Pawar (for Sr.Sec. Section)  
    Mrs. Kshema Sawant (for Secondary Section) Mrs. Kiran Raja (for Secondary Section)
    Mrs. Sunita Tripathy (for Primary Section) Mrs. Deepa Singh (for Primary Section)
    1. Mrs. Dipti Manisha Kullu  
32 Medical Check up Mrs. Swati Bhatia (Secondary) Mrs. Jharna Deb
    Mrs. Rema Devi (Primary)  
       
33 ID Cards Mr. K Chandra Babu Mrs. Kiran Raja
       
34 Maitenance & Repairs Mr. Sandeep Gautam  (Civil) Mr. V R Khattiman (Civil)
    Mr. Deelip U Sonale (Fans & Tubelights & other Electricals) Mr. Prithviraj Singh (Fans & Tubelights & other Electricals)
    Mr. GB Pawar  (Civil & Electrical Works in Staff Quarters) Ms. Monika (Civil & Electrical Works in Staff Quarters)
       
35 Floor Incharges for Cleanliness & Discipline including Washrooms Gr.Floor: Mr. Dillip Kumar Das Gr.Floor: Mr. Prithviraj Singh
    Gr. Floor: Mrs. Swati Bhatia Mrs. Jharna Deb
    1 Floor: Mr. K Chandra Babu 1 Floor: Mr. Deepa Singh
    1 Floor: Mrs. Sunitha Tripathy 1 Floor: Mrs. Pooja A Pandey/Mrs. Mamata Nagarkoti
    2 Floor: Mrs. Amrita Gulia 2 Floor: Mr. Manoj Kumar Pal
    2 Floor: Mr. Deelip U Sonale 2 Floor: Mrs. Bhavna Sharma
       
36 Subject Committee Convenors    
  English Mr. V. Pardha Saradhi I/C Shift II Teachers will attend Subject Committee Meetings along with Shift I Teachers in their respective schedules.
    Mrs. Geeta Asrani (Primary)
  Hindi & Sanskrit Mr. R K Shukla I/C
    Mrs. Janki Bhatt (Primary)
  Maths Mr. K. Chandra Babu I/C
    Mrs. Rema Devi (Primary)
  Science Mr. D K Das I/C
    Mrs. Vandana Sonavane (Primary)
  Social Science Mrs. Amrita Gulia I/C
    Mrs. Vandana Sonavane (Primary)
  Co-Scholastic Subjects (PHE, WE, AE, Lib) Mrs. Kshema Sawant I/C 
  Primary Teachers Mrs. Sunita Tripathy I/C 
       
37 CMP Mrs. Sunita Tripathy  
    1. Mrs. Geeta Asrani Mr. Manoj Kumar Pal
       
  TLM Mrs. Sunita Tripathy I/C  
    Mrs. Geeta Asrani Mr. Manoj Kumar Pal
       
38 Sarva Siksha Abhiyan Mrs. Mugdha Godse I/C Ms. Rubi Yadav
       
39 Display Boards Mrs. Rita Khanna (Reception, Principal's Room inside and outside) Mrs. Alpana Kaushik
    Mrs. M Kankana (in Corridors)  
    All Class Teachers (Inside Class Rooms)  
    All House Masters  
       
40 House Masters (Secondary)    
  SHIVAJI Mr. Prem Prakash Singh (House Master) Ms. Rubi Yadav
    1. Mr. V. Pardha Saradhi  
    2. Mrs. Amita Chaturvedi  
    3. Ms. Ashawari  
    4  
    5  
       
  TAGORE Mrs. Swati Bhatia  (House Master) Mrs. Jharna Deb
    1. Mr. Javed Khan  
    2. Mrs. M Kankana  
    3. Mrs. Nirmala K Yadav  
    4. Mr. Sandeep Gautam  
    5  
       
  ASHOKA Mrs. P Sreelekha  (House Master) Mrs. Alpana Kaushik
    1. Mr. Dillip Kumar Das  
    2. Mrs. Roselind J  
    3. Mrs. Kshema Sawant  
    4. Mrs. Smita Shiju  
    5  
       
  RAMAN Mr. Deelip U Sonale  (House Master) Mrs. Uma S Godkhindi
    1. Mrs. K T Beena  
    2. Mr. S L Pandey  
    3. Mr. G B Pawar  
    4. Mrs. Satwanti  
    5  
       
  House Masters (Primary)    
  SHIVAJI Mrs. Rema Devi (House Master) Mrs. Deepa Singh
       
       
  TAGORE Mrs. Janki Bhatt (House Master) Mrs. Bhavna Sharma
       
       
  ASHOKA Mrs. Vandana Sonavane (House Master) Mrs. Kavita Deodhar
       
         
  RAMAN Mrs. Geeta Asrani (House Master) Mr. Manoj Kumar
       
       
41 Beautification & School Garden Mrs. Rita Khanna I/C Mrs. Jharna Deb
    1. Mrs.  1. Mrs. Alpana Kaushik
    2 2
    3 3
       
42 Clubs    
  Nature Ms. Ashawari I/C TGT (Bio)
    1. Mrs.  1
    2. Mrs. Mugdha Godse (I/C Primary) 2
    3. Mrs. Ranjana Deshpande 3
    4 4
       
  Literary Mr. R K Shukla  I/C Mrs. Deepa Singh
    1. Mrs. Smita Shiju 1. Mrs. Meena Adukia
    2. TGT Skt 2. Mr
    3. M 3. M
    4. M 4
       
  Readers' Mrs. Kshema Sawant I/C Mrs. Meena Adukia
    1. Mrs. K T Beena 1. Ms. Rubi Yadav
    2. Mrs. Amita Chaturvedi 2. Mrs. 
    3. Mrs. Mugdha Godse 3. Mrs. Kavitha Deodhar
    4  
       
  Adventure Mr. K Chandra Babu I/C Mr. Prithviraj Singh
    1. Mr. Sandeep Gautam Ms. Rubi Yadav
    2. Mrs. Roselind Joseph M
    3  
    4  
       
  Integrity Mrs. M Kankana I/C Mr. V R Kattimani I/C
    1. Mrs. Rita Khanna 1. TGT (Bio)
    2 2
    3. Mrs. Ranjana Deshpande 3
    4. Mrs. Geeta Asrani 4
       
  Music PRT MUSIC Mr. Prithviraj Singh
    1. Mrs. Sunitha Tripathy  
       
  AEP & Career Guidance & Counselling Mrs. Rita Khanna I/C Mrs. Alpana Kaushik I/C
    1. Mr. Sandeep Gautam 1
    2. Mrs. Vandana Sonawane 2
       
  On-line Sanitation Ms. Ashawari I/C TGT (Bio)
    1. Mrs. Sreelekah P  
       
43 P T A Mr. V Pardhasaradhi (Joint Secretary) Ms. Rubi Yadav (Joint Secretary)
    Mrs. Sunitha Tripathy  
       
44 National Flag Hoisting & Lowering Mr. K Chandra Babu I/C Mrs. Kiran Raja I/C
    Mr. S L Pandey Mrs. Alpana Kaushik
    Mr. Sandeep Gautam Mr. Prithviraj Singh
       
45 Seating Arrangement for all occasions Mr. K. Chandra Babu I/C Mr. Prithviraj Singh
    Mr. Deelip U Sonale Ms. Monika
       
46 SOP (Standard Operating Procedure) Mr. Amrita Gulia I/C Mrs. Kiran Raja I/C
    1. Mr. V Pardhasaradhi 1. Mrs. Meena Adukia
       
47 Fee Collection through UBI Mr. V Pardhasaradhi I/C  
    1. Mrs. P Sreelekha 1. Mrs. Meena Adukia
    2. Mrs. Sunita Tripathy 2. Mrs. Deepa Singh
       
48 Bio-Metric System & CCTV Camera Mrs. Sreelekha P I/C Mrs. Kavita Deodhar I/C
    1. Mr. V Pardhasaradhi 1. Mrs. Deepa Singh
       
49 Newspaper Notification, Walk-in-Interviews & Appointments Mr. V. Pardhasardhi I/C Mr. V R Kattimani I/C
    1. Mr. K Chandra Babu  
    2. Mrs. Amrita Gulia  
       
50 VMC Teacher Member Mrs. Smita Shiju Mr. Manoj Kumar S Pal
       
51 Security Certification 1. Mr. V Pardhasaradhi 1. Mr. V R Kattimani
    2. Mrs. Amita Chaturvedi 2. Mrs. Kiran Raja
    3. Mr. Sandeep Gautam 3. Mrs. Uma S Godkhindi
    4. Mrs. Sunita Tripathy  
       
52 House Keeping Certification 1. Mr. K. Chandra Babu 1. Mr. V R Kattimani
    2. Mrs. Amrita Gulia 2. Mrs. Jharna Deb
    3. Mrs. Roselind Joseph 3. Mrs. Meena Adukia
    4. Mr. GB Pawar 4
       
53 Teacher Members in BOO 1. Mr. K. Chandra Babu  
    2. Mr. Sandeep Gautam  
       
54 Admission Register Writing Mrs. Geeta Asrani Ms. Monika
       
55 TC Writing Mrs. Ranjana Deshpande  
       
56 Students' Railway Concessions Mr. R K Shukla (Secondary) Mrs. Meena Adukia (Sec. & Pri.)
    Mrs. Sunita Tripathy (Primary)  
57 Collection of Students Enrolment in prescribed Format Mrs. Roselind Joseph Mrs. Uma S Godkhindi
       
58 Verification of Cont. Trs. Salary Mr. K Chandra Babu Mr. V R Kattimani
       
59 Monitoring of Office Correspondence including Salary Preparation & Upload into UBI 1. Mr. V. Pardha Saradhi I/C 1. Mr. VR Kattimani I/C
    2. Mrs. Amrita Gulia 2. Mrs. Meena Adukia
    3. Mr. Sandeep Gautam  
       
60 Arrangement of PA System (for Morning Assembly and other Occassions) Mr. Prem Prakash Singh I/C Mrs. Jharna Deb I/C
    1. Mr. Navin C Mistry, Lab. Attd.  1. Mr. Kishor M Thakur
       
61 Attached to Examination Department Mr. Attarchand, Lab.Attd. Mr. Kishor M Thakur
    1 1
       
62 Attachmed to Office 1. Mr. Navin Mistry 1. Mr. Navin Mistry
    2. Mrs. Nirmala Kaliwada 2. Mrs. Nirmala Kaliwada
    3. Mr.  3. Mr. 
    4. Mr 4. Mr
       
63 To attend Library related works Sub-staff-2  
       
64 Cleanliness    
  Backside of Bldg. 1. Mr. Deelip U Sonale  
    2. Mr. D K Das  
  Front side of Bldg. 1. Mr. K. Chandra Babu  
    2. Mrs. Swati Bhatia  
  Ground & Assembly Premises 1. Mr. G B Pawar  
    2. Yoga Instructor  
  Gr.Floor & 1 Floor Mrs. Nirmala Kaliwada Mr. Koshor M Thakur
  2 Floor & 3 Floor Mr. Attarchand, Lab.Attd. Mr. Koshor M Thakur
       
 
Revised on 31-07-2017 PRINCIPAL